O ΠΑΟΚ έκανε τη… δουλειά στο Γιβραλτάρ. Επικράτησε 2-0 της Λίνκολν Ρεντ Ιμπς και άρχισε θετικά την παρουσία του στους ομίλους του νεοσύστατου Europa Conference League. Στη σκιά του επιβλητικού βράχου του Γιβραλτάρ, ο Δικέφαλος πέτυχε το ζητούμενο που ήταν η νίκη, το τρίποντο και η επιστροφή στην… κανονικότητα μετά το σοκ που υπέστη από την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα.

Μιτρίτσα και Άκπομ βασικοί στη σύνθεση

Ο ΠΑΟΚ πάντως είχε αυξομειώσεις στην απόδοσή του. Στα θετικά είναι το γεγονός πως άνοιξε… λογαριασμό ο Μιτρίτσα σκοράροντας το πρώτο του γκολ με την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Δίχτυα βρήκε και ο Τσούμπα Άκπομ. Παράλληλα, ο Λουτσέσκου βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο σε ένα ευρωπαϊκό ματς και στους νεαρούς Κούτσια και Κωνσταντέλια. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Κοπεγχάγη πέρασε νικηφόρα (1-3) από την έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς κι έδειξε ότι θα παίξει για την πρωτιά στον όμιλο με τον Δικέφαλο

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση να καθαρίσει νωρίς το παιχνίδι. Βέβαια, όσο δεν ερχόταν το γκολ, τόσο αγχωνόταν η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου. Τελικά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (45’+2′) ο Τσούμπα Άκπομ έλυσε τον γρίφο καθώς μετά από τρομερή ατομική ενέργεια και ασίστ του Λούκας Τέιλορ άνοιξε το σκορ για τον Δικέφαλο που απέβαλε το άγχος (0-1). Προηγήθηκε εξαιρετική προσπάθεια του Μουργκ στο ξεκίνημα της φάσης.

Πηγή: ethnos.gr