Το όμορφο ταξίδι έλαβε τέλος. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις μεγάλες ευκαιρίες που είχε, ειδικά στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Μαρσέιγ και γνώρισε την ήττα με 0-1 μέσα στην Τούμπα με αποτέλεσμα να αποκλειστεί στα προημιτελικά του Conference League. Κάπως έτσι τελείωσε το όμορφο ταξίδι του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη με την πορεία του φέτος στο Conference League, κάθε άλλο παρά αποτυχημένη να είναι.

Ο δικέφαλος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν καλύτερος από τη Μαρσέιγ αλλά έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες και δέχτηκε ένα γκολ από ατομικιτ. λάθος.

ΠΑΟΚ-Μαρσέιγ: Φοβερό ξεκίνημα

Η Τούμπα ήταν.. ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί και έδωσε μεγάλη ώθηση στους παίκτες του ΠΑΟΚ που στο 4 έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν.

Ο Βιεϊρίνια έκανε γύρισμα έξω από τη μικρή περιοχή προς τον Τσιγγάρα που αιφνιδιάστηκε στέλνοντας τη μπάλα άουτ με το δεξί πόδι!

Στο 9ο λεπτό και στο 10ο ο Μανταντά έκανε δύο απίστευτες επεμβάσεις με τον ΠΑΟΚ να χάνει δύο ακόμη τεράστιες ευκαιρίες. Ο Άκπομ άντεξε το μαρκάρισμα του Τσαλέτα-Τσαρ και σούταρε με το δεξί πόδι όμως ο Μανταντά απέκρουσε αντίστοιχα με το δικό του δεξί πόδι σε κόρνερ! Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Κρέσπο πήρε κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής όμως ο Μανταντά έπεσε και απέκρουσε στο κέντρο της εστίας του.

Η πρώτη ευκαιρία για τη Μαρσέιγ ήρθε στο 12′ οταν μετά από λάθος τηε άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Παγέ βρέθηκε έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο ΠΑΟΚ παρέμενε όμως να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, πίεζε και προσπαθούσε να πετύχει ένα γκολ ως το 20ο λεπτό. Στη συνέχεια η γαλλική ομάδα πήρε την κατοχή. Μάλιστα στο 26′ μετά από γκάφα του Ίνγκασον η Μαρσέιγ έφτασε κοντά στο γκολ αφού ο Ισλανδός, έστειλε μόνος του την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ!

Στο 30′ ο πορτιέρο της Μαρσέιγ βρέθηκε έξω από την περιοχή έκανε λάθος, η μπάλα βρέθηκε στον Κούρτιτς που από το κέντρο προσπάθησε απευθείας να στείλει την μπάλα στην κενή εστία αλλά αυτή έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 34′ η Μαρσέιγ τελικά προηγήθηκε ύστερα από τραγικό λάθος του Κρέσπο που προωθήθηκε έχασε την μπάλα από τον Γκεντουζι αυτός έδωσε στον Παγέ που πλάσαρε για το 0-1.

Στο 38′ ο Τσιγγάρας απείλησε με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον ΠΑΟΚ να μην τα παρατάει. Στο 41′ σουτ του Λύρατζη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των Γάλλων. Στο 44′ μετά από χαμό έξω από την μικρή περιοχή ο Τσούμπα Άκπομ με εξουδετερωμένο τον Μανταντά δεν μπόρεσε να βρει σωστά την μπάλα ώστε να τη στείλε στα δίχτυα.

Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με αυτό το άδικο για τον ΠΑΟΚ 0-1 που πλέον ήθελε δύο γκολ για να πάει το ματς στην παράταση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθώντας να κάνει μια μεγάλη υπέρβαση. Στο 57′ ο Λουτσέσκου έβγαλε τον Τσιγγάρα και πέρασε μέσα τον Μιτρίτσα παίζοντας τα όλα για όλα. Στο 59′ η Μαρσέιγ απείλησε, αλλά ο Ίνγκασον έδιωξε με προβολή από τη μικρή περιοχή σε κόρνερ.

Στο 65′ ο Μιτρίτσα έκανε εκπληκτική κούρσα μπήκε μέσα στην περιοχή της Μαρσέιγ αλλά λίγο πριν σουτάρει κόπηκε από αντίπαλο αμυντικό.

Στο 68′ ο Τσόλακ μπήκε στη θέση του Άκπομ και ο Σιντκλεϊ αντί του Βιεϊρίνια που τραυματίστηκε. Στο 69′ ο ΠΑΟΚ έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μανταντά να αποκρούει πολύ δύσκολα συρτή βολίδα του Ζίβκοβιτς. Στο 83′ ο Αντόνιο Τσόλακ σε ανεπανάληπτο τετ α τετ «κατάφερε» να στείλει την μπάλα άουτ. Στο 88′ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε ξανά κοντά στο γκολ αλλα ο Μανταντά απέκρουσε εντυπωσιακά ενώ στο 89′ σουτ του Αουγκούστο έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας των Γάλλων. Αυτή ήταν η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ για να μπει ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Παρά την ήττα, η Τούμπα υποκλίθηκε στην ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου και ο κόσμος παρέμεινε στις κερκίδες, χωρίς να σταματάει να τραγουδάει για την ομάδα, σαν ένα ευχαριστώ για την ως τώρα πορεία της.

Πηγή: sportime.gr