Το φετινό Euro μας ανταμείβει καθημερινά με θέαμα, εναλλαγή σκορ και συγκινήσεις, οι οποίες προφανώς προέρχονται από τις ομάδες που υψώνουν το ανάστημα τους σε μεγαθήρια της Ευρώπης. Μπορεί η διοργάνωση να μην συνοδεύεται με υψηλή ποιότητα και ταλέντο, αλλά τουλάχιστον ο βαθμός δυσκολίας για όλους φέρνει και αμφίρροπες μάχες.

Ο λόγος για την αξιόμαχη Τσεχία, αλλά και για την ατρόμητη Ελβετία που απέναντι στο «βαρύ» όνομα των Τρικολόρ κατόρθωσε το ανεπανάληπτο. Για 60 λεπτά αγώνα είχε αιφνιδιάσει τους Γάλλους του Ντεσάμπ, οι οποίοι είχαν παραλύσει τόσο από το φοβικό σύστημα του προπονητή τους, όσο και από την χαμηλότατη απόδοση των ίδιων των παικτών.

Παρά το χαμένο πέναλτι του Ροντρίγκεζ για χάρη των Ελβετών, αλλά και το αφηνιασμένο έπειτα πεντάλεπτο του Μπενζεμά, ο αγώνας έστω και την ύστατη στιγμή ήρθε στα ίσα, με ένα εντυπωσιακό διαμορφωθέν σκορ (3-3). Κατά τη διάρκεια της παράτασης δεν προέκυψε νικητής, οπότε τα πέναλτι αποτέλεσαν τον τρόπο που θα έλυναν τις διαφορές τους οι Γάλλοι και Ελβετοί. Και εκεί λοιπόν, μοιραίος ήταν ο Εμπαπέ, ο οποίος ούτε από την… βούλα δεν βρήκε πετυχημένα την αντίπαλη εστία.

Το περασμένο Σαββατοκύριακο προκρίθηκε και η Τσεχία έναντι του «φαντάσματος» της Ολλανδίας, η οποία σε κανένα σημείο του αγώνα δεν δικαίωσε τις προσδοκίες της πλειονότητας των φιλάθλων, ούτε βρήκε λύσεις στο βραχυκύκλωμα που της προξένησαν οι υποψιασμένοι Τσέχοι. Η τραγική αποβολή του Ντε Λιχτ ανέτρεψε τις ισορροπίες. Θέτοντας λοιπόν, την ομάδα του σε μειονεκτική θέση όπου και το πλήρωσε με ηχηρό τρόπο (0-2).