Με μεγάλο διπλό στη Δανία ο ΠΑΟΚ έδειξε ποιος είναι το μεγάλο φαβορί του ομίλου του βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa Conference League.

Mε επιβλητική εμφάνιση επικράτησε 1-2 της Κοπεγχάγης, με τον στόχο της πρώτης θέσης στον όμιλονα είναι πλέον ακόμη πιο κοντά

Ο δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή από το 9ο λεπτό με την απευθείας κόκκινη στον Γκραμπάρα.

Ο τερματοφύλακας των Δανών βγήκε εκτός περιοχής και έδιωξε με το χέρι το σουτ του Μιτρίτσα, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Στο 19′, ο Ζίβκοβιτς έκανε ωραία σέντρα στον Σίντκλεϊ, ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ.

Στο 38′, ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματά του.

Οι Θεσσαλονικείς έφυγαν εξαιρετικά στην κόντρα. Ο Σφιντέρσκι πάσαρε στον Σβαμπ, εκείνος έδωσε στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος σούταρε και έκανε το 0-2 για τον ΠΑΟΚ.

Οι Δανοί όντας με παίχτη λιγότερο και βρισκόμενοι 2 γκολ πίσω από νωρίς στο παιχνίδι αναγκάστηκαν να ανοιχτούν, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει χώρους αλλά να μην μπορεί να πετύχει τρίτο γκολ στις ευκαιρίες που του δόθηκαν.

Στο 80ο λεπτό το γκολ της Κοπεγχάγης έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, αλλά δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει την κατάσταση με τον ΠΑΟΚ να φεύγει με το τρίποντο.

Πηγή: typosthes.gr