Με σκόρερ τον Καμαρά, ο Άρης κατάφερε να κάνει σεφτέ στην Superleague, επικρατώντας με 1-0, στο Κλεάνθης Βικελίδης του Παναθηναϊκού, στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής.

Οι «κιτρινόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους στο πρώτο ημίχρονο. Σκόραραν και στη συνέχεια έκαναν διαχείριση του αποτελέσματος. Οι «πράσινοι» είχαν κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, χωρίς ωστόσο να τις εκμεταλλευτούν.

Έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε το πρώτο τρίποντο της στο πρωτάθλημα και μια ανάσα, καθώς έχει και τον πονοκέφαλο της τιμωρίας των -6.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο ο Άρης κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Από βολέ του Διούδη οι γηπεδούχοι κέρδισαν τη μπάλα, βγήκαν στην αντεπίθεση. Οι Καμαρά και Μπερτόγλιο έπαιξαν ωραία το 1-2, με τον Μαυριτανό να πλασάρει από κοντά για το 1-0!

Στο 18′ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Πούγγουρα μετά από σέντρα του Μαντσίνι. Ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR, δόθηκε κανονικά συνέχεια στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε μέτρα είχε κάποιες ευκαιρίες με τον Ιωαννίδη, ωστόσο ο Άρης κρατούσε εύκολα.

Πέντε λεπτά με την έναρξη του Β’ μέρους ο Άρης άγγιξε το 2-0, όμως το εξαιρετικό μακρινό σουτ του Μαντσίνι έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Γιοβάνοβιτς θέλησε να φρεσκάρει την ομάδα, αλλά δεν βρήκε ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Αντιθέτως ο Άρης που ήταν ξεκάθαρα η καλύτερη ομάδα στο Β’ μέρος, είχε τέσσερες φάσεις στο πρώτο 20λέπτο (απείλησε και με σουτ των Σάσα κι Εντιαγέ σε 63′ και 65′).

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού τα έπαιξε «όλα για όλα» ρίχνοντας προς το φινάλε και τους Μακέντα, Λούντκβιστ. Όμως, η ομάδα του εκτός από μια κατοχή της μπάλας και μια πίεση κατά διαστήματα, δεν κατάφερε τίποτα το ουσιαστικό.