Με ψυχή χιλίων λεόντων η Εθνική μας ομάδα επικράτησε 2-1 της Σουηδίας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και διατήρησε τις ελπίδες για να βρεθεί στα γήπεδα του Κατάρ το 2022.

Ένα αντρίκιο γκολ από τον Μπακασέτα και ένα γκολ μετά από μια γρήγορη αντεπίθεση του Παυλίδη μετά από ασίστ του Τζόλη έδωσαν την νίκη στην Εθνική Ελλάδος. H Σουηδία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Κουάισον στο 80’.

H Σουηδία ξεκίνησε από νωρίς να πιέζει, ενώ έχασε και τεράστια ευκαιρία στο 3ο λεπτό με το δοκάρι του Σβάνμπεργκ. Η Ελλάδα άρχισε να περνά τη σέντρα μετά το 7ο λεπτό και από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε να κερδίζει όλο και περισσότερα μέτρα στο γήπεδο.

Η Εθνική ισορρόπησε το παιχνίδι ήταν καλή σε τακτικό επίπεδο ενώ έχασε και μια μεγάλη ευκαιρία στο 28’ με τον Παυλίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς εξελίχθηκε σε ροντέο. Δυνατές μονομαχίες, πάνω κάτω και γκολ.

Στο 62’ Δουβίκας και Μπακασέτας συνεργάστηκαν άψογα και ο δεύτερος δεν έχασε την ευκαιρία για βάλει μπροστά στο σκορ την Εθνική.

Η Σουηδία πίεσε, είχε δοκάρι αλλά αυτή που σκόραρε ήταν η Ελλάδα με τον Παυλίδη μετά από ασίστ του Τζόλη. Το γκολ άργησε να μετρήσει αφού χρειάστηκε το Var, ωστόσο οι παίκτες της «γαλανόλευκης» το πανηγύρισαν έξαλα με τον προπονητή της ομάδας.

Μόλις δύο λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Κουέισον, ενώ η Ελλάδα πια προσπαθούσε να περιορίσει αυτή την… αναρχία στο ματς, ώστε να ελέγξει αυτή την επιθετικότητα του αντιπάλου. Όπως και συνέβη στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν κατάφερε εύκολα ή δύσκολα να βγάλει τις άμυνες που έπρεπε, να κρατήσει μπάλα και τελικά τη σπουδαία νίκη, την πρώτη της σε αυτή την προκριματική διαδικασία.